Председателят на НС от ПП Никола Минчев е категоричен, че той няма списък с хора, които да отмята. „Не мисля, че някой води точен списък, защото това не е точна наука. В крайна сметка има хора, съвест, убеждения”, каза той в коментар на въпроса има ли набелязани 12 депутати, които да подкрепят актуализацията на бюджета в парламента.
Според него в рамките на този парламент ще се намери подкрепа на 121 депутати, които да стоят зад настоящето правителство и то да продължи своята работа.
"Факт е, че имам най-добрия поглед върху цялата пленарна зала. Но това не е стока за набелязване. Това са хора със съвест. Всеки от тези народни представители от ПГ на ИТН, който смята, че настоящия начин на действия, които ръководството му предприема не е най-добрият за България и не затова депутатът е влязъл в политиката – се надяваме, че може да реши, че има и по-добър път”, коментира той пред Нова тв.
"Категорично вярвам, че можем да намерим тези 12 души, които да ни подкрепят. ИТН е най-очевидния избор. В НС има 240 депутати, всеки от които е със собствен морал и действа по собствена съвест и убеждения. Така че, всеки, който би искал да ни подкрепи – това е чудесно”, посочи той. И допълни: „Няма отправени конкретни покани. Ние предлагаме – заедно да работим за бъдещето на страната”.
Той коментира и вариант за друго правителство в рамките на този парламент. „Чисто математически – това е възможно. При 240 народни представители – 121 са необходими за мнозинство в парламента. Но ако говорим от гледна точка на принципи – така че всяка формация да спазва това, което в заявила преди изборите – не виждам кое е това ново мнозинство. Не мисля, че ще подкрепим нов кабинет с премиер, който не е Кирил Петков”.
Попитан дали е възможно третият проучвателен мандат за правителство да отиде при ИТН, председателят на парламента каза, че третият мандат е по преценка на президента. Това означава президентът да го даде не на третата - ДПС, не на четвъртата - БСП, а на петата политическа сила в парламента, това ми се струва труден за реализиране сценарий, коментира Минчев. Той каза, че от "Продължаваме Промяната" не биха подкрепили правителство с мандат на ИТН.
Актуализацията на бюджета е приоритет пред оставките на министрите. Не е належащо в момента да искаме вот на доверие. Ако опозицията реши, че е належащо, може да поиска вот на недоверие, коментира още председателят на парламента.
Според него „Капитан Андреево” е един изключителен корупционен скандал, който се разкрива пред очите ни. Там става дума за много пари и със сигурност може да е една от причините да се търси някаква дестабилизация, подчерта той в коментар за причините, подтикнали „Има такъв народ” да напуснат коалицията и изтеглят министрите си.
Няма различна политика по отношение на Република Северна Македония, каза още Минчев, след като Слави Трифонов посочи, че именно РСМ е една от причините да обяви коалицията за вредна.
Това е една теза, която се лансира, когато трябва изкуствено да се нагнетява напрежение, смята шефът на НС. Запитан кой ще застане на мястото на Теодора Генчовска във външно министерство, Минчев каза: "Да, Весела Чернева е външнополитическият съветник на премиера. Има качествата за външен министър, но не е обсъждана нейна кандидатура".
Той коментира и овакантяването на министерските кресла. „На практика те не са овакантени. Има подадени оставки – и то не всички. Те обаче трябва да минат през НС и там да гласуваме смяната на едни министри с други. Това трябва да стане с проект на решение на МС с персонални промени. Няма законов срок, който да регламентира тази процедура”, обясни Минчев.
В заключение Минчев изрази надежда, че тази година предсрочни избори няма да има.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Спад на строителството води до криза в предлагането на качествени офиси в Европа
Саудитска Арабия възстанови пълния капацитет на петролопровода "Изток-Запад"
Унгарците гласуват на ключови избори, наблюдавани от ЕС, САЩ и Русия
Повечето храни, плодове и зеленчуци у нас продължават да поскъпват
Мирните преговори между САЩ и Иран завършиха без споразумение
Акция на седмицата: „Шелли груп“ ЕД
Битката на Илияна Николова с рака на гърдата: Да ѝ помогнем да получи шанс за живот
Великден из страната: Вяра, литургии и празнични тържества (+ВИДЕО)
Обедна прогноза
Атински Великден: Традиция, аромат и агнета на шиш
Драма в НХЛ и Вегас е на плейофите
ЦСКА трепери: Евертон Бала пише история с Левски
Бивш на Левски е скритото оръжие на ЦСКА утре
Мачовете по телевизията днес, 12 април
Липсата на Веласкес е бонус за Левски срещу ЦСКА
Реал Мадрид си връща Тони Кроос!
Изберете си шарено яйце и вижте какво важно събитие ви очаква през април
3 рецепти, с които да използвате яйцата от Великден
3 кето рецепти за Великден
Седмична таро прогноза за 13 – 19 април
Нумерологична прогноза за 12 април
Великден е, Христос воскресе!
11-годишно момче спаси дома на Стоян Войвода
Патриарх Даниил: Христос стана нашият мир, той ни помири с Бога
ТЕЛК решенията в България са се увеличили над 4 пъти за 4 години
Чудо: Как пилоти донесоха благодатния огън у нас
Ники Златев спечели турнир по борба с великденски яйца в Черно море
И Мадяр гласува: Няма да загубим вота
65 години от полета на първия човек в Космоса: Подвигът на Гагарин
С новите скафандри на НАСА астронавтите могат да оцелеят до 6 дни след авария
Астронавтите от „Артемида II“ се завърнаха на Земята след рекордна мисия до Луната
Скрит процес във водите на океаните затопля Земята
Нов екипаж от милиметрови червеи ще лети към МКС с важна мисия
Сателитни данни разкриват неочаквани факти за Земята